Maseczki ochronne

Maseczki ochronne

Od jutra w całej Polsce, w związku z sytuacją wywołaną przez pandemię koronawirusa, maseczki ochronne lub alternatywne sposoby na zakrycie twarzy będą obowiązkowe podczas wyjścia z domu. Dlatego też przejrzałam stosik niewykorzystanej tkaniny bawełnianej i biorę się za szycie. Tym razem obszywam najbliższą rodzinę i znajomych.


Maseczki ochronne jednorazowe


Mniej więcej miesiąc temu Centrum Wolontariatu w Lublinie ruszyło z akcją szycia maseczek ochronnych dla służby zdrowia. W dobie, gdy zwykła jednorazowa maseczka ceną kilkukrotnie przewyższa swoją wartość, a jej dostępność jest wręcz znikoma, takie działania są na wagę złota. Akcja nadal jest aktualna i każdy może do niej dołączyć. Wystarczy zadzwonić, a dostawa flizeliny wyciętej i gotowej do zszycia zostanie dostarczona pod same drzwi. Ja informację o „zbiórce” chętnych szyjących znalazłam na fanpage Centrum Wolontariatu w Lublinie i gotowy pakiet dostałam już następnego dnia. Uszycie takiej maseczki jest naprawdę bardzo proste, a w internecie można znaleźć wiele tutoriali i gotowych wykrojów. Wolontariusze wraz z materiałami dostarczają instrukcję szycia, ale można też wspomóc się filmikiem poniżej.

Instrukcja szycia maseczek higienicznych!

Przed wykonaniem maseczki koniecznie umyj ręce. Dla bezpieczeństwa załóż rękawiczki lateksowe na dłonie i maseczkę ochronną na usta i nos.Maseczkę najlepiej wykonać z flizeliny o gramaturze 30 g/m2Z flizeliny wytnij prostokąt o wymiarach 18 x 45 cm oraz dwa paski o wymiarach 2 x 90 cm.1. Złóż wycięty prostokąt na trzy i przeszyj krawędzie, robiąc dwie zakładki. 2. Na środku górnej krawędzi wszyj giętki drucik.3. Przyszyj troczki wzdłuż krótszego boku maseczki.4. Z flizeliny wytnij prostokąt o wymiarach 15 x 50 cm, złóż na pół i zaszyj z trzech stron, tak by powstał woreczek6. Do uszytego woreczka włóż 10 uszytych wcześniej masek. Możesz złożyć je na pół7. Zaszyj wlot woreczka, tak aby nie było dziury.Dziękujemy za dobre serce!!!

Gepostet von Itinerarium.pl am Dienstag, 24. März 2020
Filmik instruktażowy pokazujący krok po kroku jak uszyć ochronną maseczkę

Maseczki ochronne wielorazowe


Dzisiaj szyję z tkaniny bawełnianej maseczki wielokrotnego użytku z wykrojów z Burdy –> tutaj znajdziecie link do strony z wykrojami.

Dostępne są dwa warianty maseczek wielokrotnego użytku. W każdym przewidziano uzupełnienie wnętrza maseczki w wymienny filtr, np. warstwę flizeliny.

Ja trochę zmodyfikowałam obydwa warianty, ponieważ zamiast gumki zakładanej na uszy, uszyłam troczki do wiązania z tyłu głowy.Zgodnie z zaleceniami należy pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z używaniem maseczki. Nie powinno się jej nosić dłużej niż 2 godziny i dotykać w czasie użytkowania (wkładanie i zdejmowanie za pomocą troczków). Poza tym niezbędne jest pranie maseczki każdego dnia w minimum 60 stopniach. Zaleca się także wypranie materiału, z którego szyjemy maseczkę w wysokiej temperaturze, żeby po pierwszym praniu maseczka się nie zbiegła.


maseczki ochronne wielokrotnego użytku w różnych rozmiarach

monitkiDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach i zakresie zgodnym z realizacją odpowiedzi na komentarz. Wiem, że zgodę tą mogę w każdej chwili wycofać.