Jak uszyć poduszkę misia

Jak uszyć poduszkę misia

Jak uszyć prostą poduszkę misia 

Z tego posta dowiecie się, jak uszyć prostą poduszkę misia na zwykłej maszynie do szycia, bez haftów i overlocka. Powodem, dla którego zdecydowałam się po raz pierwszy uszyć poduszkę misia, była moja córcia, która uwielbia wszystkie niedźwiedzie. Chciałam, żeby poduszka kojarzyła się ze spaniem, dlatego miś ma zamknięte oczy, a sama podusia jest miła w dotyku i sprawia, że chce się na niej położyć głowę. To jest pierwsza poduszka misio jaką uszyłam, więc nie jest doskonała, ale dzięki temu jest jedyna w swoim rodzaju 😉

Przed przystąpieniem do szycia, sprawdź, co będzie potrzebne.

Na przód poduszki wykorzystałam gładkie, jasnoszare minky. Tył misia uszyłam z bawełnianej tkaniny białej w szare gwiazdki. Przy szyciu uszu zamieniłam materiały, tzn. tkaniny z tyłu użyłam na przód uszu i odwrotnie.
Do uszycia nosa wykorzystałam kolorowy filc. Policzki to minky w pudrowym różu, a powieki i rzęsy wyszyłam granatową włóczką.
Wnętrze misia wypełniłam antyalergiczną kulką silikonową.
Poduszkę można spokojnie prać w pralce w 30 (a nawet 40) stopniach.

Jak uszyć prostą poduszkę misia – krok po kroku

1. Rysujemy i wycinamy.

Rysujemy kształt poduszki na papierze. Ja chciałam, żeby była podobnej wielkości do pozostałych poduszek córki, dlatego miś mieści się w kwadracie
32 x 32 cm. Wycięty wzór przykładamy do materiału, odrysowujemy kształt głowy misia z wyciętego papieru i wycinamy dodając ok. 1 cm do brzegu.

2. Wyszywamy oczy.

Odmierzamy równą odległość od prawego i lewego brzegu, tak żeby oczy były symetryczne. Zaznaczamy, najlepiej fastrygą, miejsce w którym mają się znaleźć oczy z rzęsami i wyszywamy je ręcznie. Ja użyłam granatowej włóczki.

3. Przyszywamy policzki.

Wcześniej wycięte i założone na brzegach policzki fastrygujemy do twarzy misia. Następnie przyszywamy na maszynie. Ciężko mi było utworzyć z minky kółka, dlatego policzki nie wyszły idealnie okrągłe. Zamiast minky można użyć na przykład różowego filcu, na pewno łatwiej wyciąć z niego koło 🙂 Można też wykorzystać flamastry do tkanin, nawet na polarze ładnie się nimi rysuje. Przy następnym misiu będę chciała skorzystać z tego pomysłu i sprawdzić przy okazji jak będzie się zachowywać flamaster do tkanin na minky po praniu.

4. Przyszywamy nos.

Najpierw nosek w kształcie serca przyszywamy na maszynie do białego filcu. Następnie wyszywamy „ogonek” ręcznie i przyszywamy całość do twarzy misia.

5. Szyjemy uszy.

Wycinamy kształt uszu z materiału. Ja wykorzystałam tutaj materiał z tyłu głowy na przód uszu i odwrotnie – materiał z przodu głowy był jednocześnie tyłem uszu. Przykładamy materiały prawymi stronami do siebie i zszywamy uszy. Następnie fastrygujemy je do głowy misia.

6. Zszywamy przód i tył głowy.

Składając materiał prawą stroną do wewnątrz, łączymy przód i tył głowy misia. Następnie fastrygujemy i zszywamy ze sobą na maszynie. Zostawiamy na spodzie głowy miejsce na wypełnienie. Po zszyciu głowy przewracamy ją na prawą stronę i przez zostawiony otwór napełniamy poduszkę wypełnieniem. Ja użyłam antyalergicznej kulki silikonowej.

poduszka miś efekt końcowy