Jak uszyć maskotkę psa

Jak uszyć maskotkę psa

Jak uszyć maskotkę psa – dla początkujących

Z poniższego posta dowiecie się jak uszyć maskotkę psa. Ten śmieszny pies ze zdjęcia, bardzo prosty do uszycia, nawet dla początkujących szyjących, powstał z potrzeby wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania była maszyna do szycia. Ja cały czas szyję na nie swojej, więc i motywacja super, i chęci wiele. Jednak widząc prace innych uczestników konkursu, trochę się zniechęciłam.

Czułam, że poprzeczka była dla mnie ciut za wysoko. Jestem samoukiem, a to oznacza, że jeśli szyję coś po raz pierwszy, istnieje duże prawdopodobieństwo błędów lub poprawek. Ostatecznie zdecydowałam się wziąć udział, bo uważam, że zawsze warto próbować. Jeśli się nie uda, to na pewno nauczę się czegoś nowego o szyciu. Kiedy zobaczyłam jeden z materiałów od organizatora konkursu, bardzo mi się spodobał i od razu pomyślałam o mojej córci, no i pokusiłam się o uszycie właśnie psa.

Jak wspomniałam wcześniej, wzór który wybrałam jest bardzo prosty i można się na nim uczyć szyć. Poniżej najpierw opisuję krok po kroku poszczególne etapy, a następnie pokazuję na zdjęciach jak uszyć maskotkę psa, najprostszą na świecie.

Jak uszyć maskotkę psa – krok po kroku

Poniżej przeprowadzę Was krok po kroku, jak uszyć maskotkę psa. Pierwsza rzecz jaką robię zabierając się do szycia, to plan działania. Z uwagi na fakt, że zajmuję się małym dzieckiem, ciężko jest ot tak coś zrobić, stąd to planowanie 😉 Każda mama wie o czym mówię. Niestety nie mam jeszcze swojego wymarzonego miejsca tylko do szycia, więc zanim wyjmę maszynę i niezbędne akcesoria, muszę najpierw pomyśleć czym zająć córcię, żeby bawiła się równie dobrze, jak ja 🙂

Jak uszyć maskotkę psa  <<< I etap >>> przygotowanie do szycia na maszynie

Krok 1. Szkic maskotki psa na papierze

Najpierw wymyśliłam sobie kształt psa. Z założenia miał być prosty, więc składa się z dosłownie kilku elementów. Wzór psa z głowy przeniosłam na papier. Prosty tułów, łapki, uszy i ogon. W początkowej fazie nie rysowałam ogona, bo miał być doszyty włochaty pompon, ale ostatecznie zdecydowałam się z niego zrezygnować.

Krok 2. Wycinamy kształt psa z papieru

Na początku wycięłam całego psa z papieru. Po naszkicowaniu psa na papierze, wycięłam kształt tułowia odcinając łapy i uszy, które zostały uszyte oddzielnie i wszyte przy zszywaniu całego psa.

Krok 3. Odrysowujemy tułów psa na materiale

Następnie odrysowałam wycięty kształt na materiale. Przed wycinaniem złożyłam materiał na pół tak, żeby po wycięciu mieć dwie części, tak jakby lustrzanego odbicia. Oznacza to, że przy składaniu materiału na pół należy pamiętać o tym, żeby przyłożyć dwie części materiału z zadrukowanej strony do siebie, czyli lewą stroną do góry.

Krok 4. Szyjemy uszy i łapki

Następnie przygotowałam do uszycia łapy i uszy. Powtórzyłam czynności związane z wycinaniem kształtu uszu i łap, odrysowywaniem ich na materiale i wycinaniem z materiału.

W celu wzmocnienia i usztywnienia łap i uszu użyłam watoliny, którą przyfastrygowałam do lewej strony materiału. Przyłożyłam wycięte uszy i łapy prawymi stronami do siebie, tak żeby na zewnątrz była widoczna lewa strona materiału. Do jednej ze stron przyfastrygowałam watolinę i z tak przygotowanymi elementami zasiadłam do maszyny.

Jak uszyć prostą maskotkę psa <<< II etap>>> szycie

Szyjąc na maszynie pamiętałam o tym, żeby zostawić jeden niezaszyty brzeg, każdego z uszu i każdej z łap, w celu przewrócenia ich po zszyciu na prawą stronę. Jeśli chodzi o łapki, wolnym brzegiem było miejsce złączenia łap z tułowiem. W przypadku uszu, miejscem tym było połączenie uszu z głową psa. Po uszyciu przewróciłam wszystkie cztery elementy na prawą stronę.

Krok 5. Połączenie wszystkich elementów przed zszyciem

Zanim ponownie zasiadłam do maszyny, połączyłam ze sobą wszystkie części. Najpierw przyłożyłam uszy psa do jego głowy. Przed uszyciem odwrócone do góry nogami uszy schowałam pomiędzy dwiema warstwami materiału na samym czubku głowy psa i przypięłam je szpilkami.

Następnie przyłożyłam łapy do tułowia psa, żeby wybrać najlepsze ich ułożenie. Zależało mi na tym, żeby łapki były rozpostarte, jakby w biegu. Dlatego też przy wszywaniu należało je ułożyć pod kątem 180 stopni od pozycji wyjściowej, czyli w rezultacie, przy wszywaniu łapki były skierowane ku sobie. Przypięłam szpilkami łapki do tułowia psa.

W kolejnym etapie przypięłam szpilkami całego psa i przystąpiłam do zszycia wszystkich jego elementów zostawiając niezszytą przestrzeń pomiędzy łapkami.

Krok 6. Szycie i wypełnienie

Kiedy zszyłam już całego psa, przez zostawione miejsce przewróciłam materiał na prawą stronę i wypełniłam psa kulką silikonową.

Następnie zaszyłam brzeg pomiędzy łapkami i gotowe.

Krok 7. Rysowanie nosa i oczu

Na koniec narysowałam oczy i nos niespieralnym flamastrem do materiału i wyszyłam uśmiech psa.